Co nowego w Tableau 10.4 beta?

Start / Blog / Co nowego w Tableau 10.4 beta?

Dużymi krokami zbliża się premiera najnowszej wersji Tableau: 10.4. Tymczasem producent zachęca nas do wzięcia udziału w programie testowym Pre-Release i udostępnia członkom społeczności Tableau do wypróbowania wersję 10.4 beta. Po zarejestrowaniu się w programie możemy poczuć przedsmak tego, co nas czeka w najnowszej pełnej wersji programu.

 

Co nowego w Tableau 10.4 beta?

Tableau w swojej najnowszej odsłonie postanowiło pomóc użytkownikom znaleźć odpowiednie dane do analiz. Realizację tego celu ma umożliwić certyfikacja  źródeł danych, pozwalająca organizacjom promować odpowiednie źródła danych wśród członków zespołu. Certyfikaty współdziałają z algorytmami uczenia maszynowego, które rekomendują użytkownikom odpowiednie źródła danych  do przeprowadzanych przez nich analiz. Połączenie certyfikowanych źródeł danych wraz z algorytmami rekomendacyjnymi daje użytkownikom pewność, że użyte przez nich dane są odpowiednie, aktualne, a ich jakość jest gwarantowana przez wystawcę certyfikatu.

Od wersji 10.4 użytkownik będzie miał również możliwość opublikowania raportu w trybie zgodności z wcześniejszą wersją oprogramowania.  Pozwoli to na publikację raportu na Tableau Server w starszej wersji, przez co możliwe stanie się współdzielenie raportu z użytkownikami korzystającymi z wcześniejszych wersji Tableau Desktop/Reader.

Ponadto, Tableau zachęca do wspólnej pracy nad danymi poprzez dodanie możliwości prowadzenia dyskusji nad raportem w samym raporcie. Nowością jest również opcja Viz Snapshot, która daje sposobność odtworzenia ścieżki analitycznej przebytej przez twórcę raportu.

Oczekiwaną nowością, dostępną w wersji beta jest obsługa plików geometrii przestrzennej. Co więcej, Tableau w najnowszej wersji ułatwia użytkownikom projektowanie dashboardów, dając im pełną kontrolę nad rozmieszczeniem i formatowaniem elementów raportu.

 

Certyfikowane źródła danych

Użytkownik publikujący źródło danych na  Tableau Server lub Tableau Public od najnowszej wersji będzie miał możliwość nadania certyfikatu potwierdzającego aktualność i adekwatność danych. W ten sposób współużytkownicy będą mieli pewność, które źródło będzie najodpowiedniejsze do przeprowadzenia analizy.

 

 

Rekomendacje źródeł danych

Ponadto, wprowadzono system rekomendacji źródeł danych oparty o algorytmy uczenia maszynowego. Po co tracić czas na przygotowanie źródła danych do analizy, jeżeli odpowiednie zostało już przygotowane. Tableau pomoże wybrać odpowiednie źródło spośród już istniejących, premiując w wyborze źródła certyfikowane.

 

 

Publikacja raportów w niższej wersji Tableau

Od najnowszej wersji oprogramowania użytkownicy nie będą musieli martwić się o kompatybilność Tableau Desktop i Tableau Server. Program umożliwi opublikowanie raportu na Tableau Server w starszej wersji niż aktualnie użytkowana wersja Tableau Desktop. Dane i wizualizacje będą dostępne również na starszych wersjach Tableau Server (od wersji 10.2). Rozwiązanie to pozwoli użytkownikom najnowszej wersji na publikację wyników pracy w starszym środowisku, a użytkownikom  wcześniejszych wersji na pracę nad najnowszymi raportami.

 

 

Prowadź dyskusję nad danymi

Do tej pory przygotowany raport mogliśmy opublikować na Tableau Server lub Public, w ten sposób udostępniając przygotowaną analizę innym użytkownikom. Od najnowszej wersji możliwe jest prowadzenie dyskusji nad analizą bezpośrednio w opublikowanym raporcie. Tableau idzie jeszcze krok dalej – zachęca do wspólnej pracy nad raportem udostępniając tzw. Viz Snapshots, czyli zachowane ustawienia filtrów, wybory i akcje podjęte przez innych użytkowników. Wystarczy kliknąć miniaturę podglądu (preview) by móc zobaczyć ścieżkę, którą przeszedł inny użytkownik i rozpocząć pracę w miejscu w którym ktoś inny ją zakończył. Rozwiązanie takie uławia udzielenie odpowiedzi i wyjaśnienie kolejnych kroków analizy.

 

 

Kolejny krok w wizualizacji danych

Od najnowszej wersji Tableau wspiera pliki geometrii przestrzennej. Umożliwia to utworzenie wizualizacji sieci użytkownika jak np. wyznaczenie na mapie trasy rurociągu lub ścieżki pieszej.

 

Projektowanie Dashboardów wchodzi na nowy poziom

Od wersji 10.4 uzyskamy pełną kontrolę nad ustawieniami projektowanego przez nas dashboardu. Przejmiemy kontrolę nad konfiguracją granic obiektów, marginesów między nimi, a także kolorem tła każdego obiektu znajdującego się na Dashboardzie.

 

 

Wszystkie opisane powyżej udogodnienia będą dostępne już wkrótce w pełnym wydaniu Tableau 10.4. W międzyczasie zachęcamy do przetestowania wersji 10.4 beta, a tym samym do aktywnego współtworzenia najnowszych wydań Tableau.

 

Jak zacząć używać Tableau ?

Testową 14 dniową wersję Tableau można ściągnąć na stronie: www.tableau-polska.pl
Jest to ograniczona czasowo pełna wersja produktu. Jeśli masz pytania dotyczące użytkowania Tableau napisz do nas na adres kontakt@algomine.pl, a z chęcią pomożemy i doradzimy