Jak stworzyć dashboard idealny? – 7 porad

Start / Blog / Jak stworzyć dashboard idealny? – 7 porad

Decyzje strategiczne są fundamentem każdej organizacji. Dla efektywnego podejmowania decyzji strategicznych, tworzone są kokpity menadżerskie, które na pierwszy rzut oka pokazują kondycję firmy. Dobrze zaprojektowany raport powinien obrazować najważniejsze informacje, trendy czy problemy z jakimi boryka się organizacja. Warunkiem efektywności każdego dashboardu jest jego przejrzysty projekt, tak więc w kilku punktach pokażemy Ci jak zmaksymalizować jakość wykonywanych raportów.

 

1. Poznaj potrzeby odbiorcy

Najlepsze raporty powstają, kiedy jako projektant, zastanowisz się jakie informację są najważniejsze dla twojego odbiorcy, co umożliwi zwizualizowanie tylko istotnych kwestii. Aby zminimalizować czas w jakim odbiorca znajdzie interesujące go dane, potrzebne jest poznanie poziomu jego wiedzy, tak aby etykiety i podpowiedzi były umieszczone w odpowiednich miejscach dashboardu. Oprócz wiedzy, ważne jest, aby raport był przejrzysty, co oznacza, że lepiej utworzyć więcej pulpitów nawigacyjnych na których każda wizualizacja stanie się istotna.


 

2. Zaplanuj rozmiar wyświetlania raportu oraz jego szybkość

Aby stworzyć projekt dla konkretnego odbiorcy, dowiedz się na jakich urządzeniach odtwarzany będzie raport, w sytuacji gdy stworzysz dashboard dla rozdzielczości monitora, a odbiorcy będą na niego patrzeć z perspektywy telefonu, prawdopodobnie nie będą zadowoleni. Jeżeli odbiorcy planują otwierać raport przez szeroką gamę urządzeń, istnieje kilka możliwości aby zapobiec temu problemowi:

• Automatyczna zmiana rozmiaru: w ustawieniach rozdzielczości zaznaczamy rozmiar automatyczny, co sprawia, że Tableau automatycznie dostosuje wymiary dashboardu w oparciu o okno przeglądarki.

• Precyzyjna zmiana rozmiaru: w ustawieniach rozdzielczości zaznaczamy funkcje zmiany zakresu rozmiaru, która zapewnia dwa przewidywalne ,,punkty przecięcia” w oknie przeglądarki.

Długie oczekiwanie na załadowanie się raportu bywa często frustrujące dla odbiorcy. Filtrowanie jest częstą przyczyną powolnego generowania dashboardu, mimo, że jest ono skuteczne w zakresie ograniczania ilości analizowanych danych, niestety ma wpływ na wydajność ładowania kwerendy. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie tylko kluczowych filtrów.

 


 

 

3. Zastosuj odpowiedni układ

W cyfrowym świecie większość ludzi ogląda treści instynktownie, jak pokazuje mapa skupień (eye tracking), odbiorcy od razu po uruchomieniu raportu, poszukują głównych informacji w lewym górnym rogu ekranu oraz na środku strony. Projektując układ raportu wykorzystaj te rejony do umieszczenia najważniejszych informacji.
Jedną z cech charakterystycznych każdego raportu powinna być również jego kompaktowość. Powinien się on mieścić na ekranie monitora, a konieczność przewijania w pionie lub poziomie, a także doszukiwania się kluczowych informacji pośród wielu wykresów czy tabel całkowicie dyskwalifikuje dashboard. Istotnym jest aby zawsze umieszczać m.in. nagłówek, logo oraz informacje o dacie aktualizacji danych.

 


 

 

4. Użyj stonowanych kolorów

Częstym problemem w tworzeniu wizualizacji jest kolorystyka, jednym z najbardziej kuszących rzeczy podczas projektowania raportu jest używanie zbyt wielu kolorów. Najważniejszą zasadą jest, aby każdy dashboard tworzył w raporcie kolorystycznie jedną całość, co umożliwia zwiększenie produktywności analizy. Zbyt wiele kolorów tworzy przeciążenie dla odbiorców, spowalniając analizy a nawet czasami uniemożliwia to. Każdy jeden kolor powinien znajdować swoje uzasadnienie dla całości raportu, jeżeli tak nie jest, dany kolor jest niepotrzebny.

 


 

 

5. Ujednolicone czcionki

Typografia, tak jak i kolory jest bardzo ważna. Trzeba uważać, aby nie używać zbyt wiele rodzajów czcionek w pulpicie nawigacyjnym, a co więcej należy zdefiniować jasną hierarchię dla typografii. Aby zredukować zbędne wielkości czcionek, najlepiej skupić się na najważniejszych informacjach biznesowych i przypisać im odpowiednio dużą wielkość jak i kolor, a resztę pozostawić w ujednoliconej formie.

 


 

 

6. Etykiety i podpowiedzi dźwignią zrozumienia dashboardu

Kiedy skończysz projekt raportu, spójrz na etykiety i podpowiedzi – to one tworzą dla odbiorcy historię, którą próbujesz przekazać. Tableau automatycznie wypełnia widoki podpowiedzi, aczkolwiek łatwo dostosować je pod swoje preferencje. W ten sposób możesz zmienić kolejność wyświetlanych podpowiedzi, edytować ich nazwy, aby stały się łatwiejsze do zrozumienia dla odbiorcy, czy też (co będzie możliwe w Tableau 10.5) umieścić w nich tabele i wykresy. Podsumowując, podpowiedzi są interaktywnym łącznikiem pomiędzy informacjami zawartymi w raporcie a odbiorcą.

 


 
 

7. Ucz się od innych!

Oglądaj raporty innych projektantów, pozwoli Ci to poznać sposoby na najlepszą prezentację danych. Takie doświadczenie przyniesie Ci świeżą perspektywę i innowacyjne pomysły, aby Twój każdy kolejny raport stawał się coraz bardziej dopracowany. Gdy zobaczysz i przeanalizujesz najlepsze wizualizacje na świecie, może sam wykorzystasz je do własnej pracy.