Myślące maszyny to duże wyzwanie… i przyszłość!

Start / Aktualnosci / Myślące maszyny to duże wyzwanie… i przyszłość!

Szef Algomine AI, doktor inżynier nauk komputerowych, pasjonat sztucznej inteligencji i natury - poznajcie Cezarego Głowińskiego!


„Ważne, żeby nasi klienci byli zadowoleni z naszej pracy, i żeby zespół, który tworzymy, był zgrany i kompetentny.”

Jaka jest Twoja rola w Algomine AI?

Jako szef działu Algomine AI zajmuję się rozwojem biznesu i stroną merytoryczną naszych przedsięwzięć oraz projektów.
Buduję też nasz zespół data scientistów.

Na czym chcesz skupić działalność Algomine AI w najbliższych miesiącach?

Na rozbudowie naszej oferty związanej z przetwarzaniem i analityką danych strumieniowych w czasie rzeczywistym oraz automatyzacją analityki. Już teraz wiele zagadnień biznesowych wymaga zastosowania tego typu technologii, gdyż nasi klienci chcą być jak najbardziej konkurencyjni na rynku.

Kolejny wątek to migracja danych do chmury i analityka w chmurze. Firmy coraz częściej się na to decydują i oczekują wsparcia w tym obszarze. My będziemy im w tym pomagać.

Co sprawiło, że zainteresowałeś się AI?

Jeszcze na studiach tą tematyką zainteresował mnie mój opiekun naukowy, który zajmował się zagadnieniami związanymi ze sztuczną inteligencją na Politechnice Warszawskiej. Dziedzina wydawała mi się ciekawa, bo już wtedy były prace, które pokazywały, że niektóre prawa fizyki można odkryć, budując algorytm analizujący dane pomiarowe.

Gdyby 8-latek zapytał Cię, co to jest Sztuczna Inteligencja – w jaki sposób starałbyś się to wytłumaczyć?

Nawet naukowcy mają problem z tym, jak zdefiniować sztuczną inteligencję. Pewnie starałbym się to wytłumaczyć jako dążenie do zbudowania „myślących” komputerów i urządzeń. A jako jeden z przykładów zastosowań podałbym samochód bez kierowcy, który będzie potrafił nas bezpiecznie zawieźć w wybrane miejsce.

Jakie doświadczenie zawodowe nauczyło Cię najwięcej?

Powiedziałbym, że to raczej suma doświadczeń nauczyła mnie, że zaangażowanie, uczciwość i nastawienie na współpracę jest doceniane przez ludzi, z którymi się pracuje.

Co szczególnie lubisz w pracy, którą wykonujesz?

Kreatywność. Naszym klientom zależy na wprowadzaniu nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących zaawansowaną analitykę. Musimy temu oczekiwaniu sprostać, a to jest naprawdę interesujące, ponieważ za każdym razem trzeba wymyślić coś innego, co zawsze jest ciekawym wyzwaniem. Nie ma tu miejsca na nudę 🙂

Co jest dla Ciebie ważne w firmie?

Przede wszystkim to, żeby nasi klienci byli zadowoleni z naszej pracy, i żeby zespół, który tworzymy, był zgrany i kompetentny.

Jeśli nie AI i Data Mining, to co?

Sądzę, że byłaby to budowa robotów. Konstruowanie urządzeń, na dodatek takich, które są w stanie autonomicznie podejmować decyzje, to duże wyzwanie i przyszłość.

W jaki sposób lubisz spędzać wolny czas?

Pewnie nie będę oryginalny, ale lubię chodzić po górach. Kontakt z naturą i otaczająca przestrzeń pozwalają mi się zrelaksować i nabrać energii.

Jaką książkę poleciłbyś swoim koleżankom i kolegom z Algomine?

Jeśli lubicie reportaże, to poleciłbym książki Jacka Hugo-Badera i Wojciecha Jagielskiego. Znajdziecie tam barwne opisy przeżyć tych dziennikarzy, którzy jeździli w ciekawe, często też niebezpieczne rejony, opowiadając o ich specyfice, a zwłaszcza o ludziach, z którymi doskonale potrafią nawiązać kontakt.

To na koniec jeszcze krótka dogrywka!

 • Jesteś: skowronkiem czy sową?
  Potrafię być i jednym, i drugim.
 • … imprezowiczem czy domatorem?
  Lubię spędzać czas ze znajomymi.
 • Do zjedzenia zamówisz: mięsko czy roślinki?
  Mięsko z roślinkami.
 • Na deser: owoce czy słodycze?
  Dobry owoc.
 • Sport: uprawiasz czy kibicujesz?
  Uprawiam: wędrówki, tenis, rower.
 • Uciekasz: w miasto czy do natury?
  Zdecydowanie natura, chociaż miasta też mają ciekawe miejsca.
 • Twój autorytet to:
  Ludzie, którzy myślą przyszłościowo.