
W majowym numerze Forbes założyciele Algomine – Marcin Górzyński i Jędrzej Traczykowski – opowiadają o powstaniu Algomine, idei Data Science House oraz wadze AI w dobie kryzysu.
Czytaj treść artykułu:
Poznali się w IBM. Dziś, pod szyldem Algomine wdrażają pionierskie technologie oparte o sztuczną inteligencję.
Jak zaczęła się Wasza współpraca?
Marcin Górzyński: Doświadczenie zdobywaliśmy w IBM, mając dostęp do najlepszych technologii, wprost z Doliny Krzemowej. Tam trafiłem na Jędrzeja. Szybko się dogadaliśmy.
Jędrzej Traczykowski: A teraz, po prawie 5-u latach działania, mamy pokaźne grono zadowolonych Klientów m. in. z ubezpieczeń, bankowości, retail, energetyki czy mediów, a do tego zbudowaliśmy świetne zespoły zaufanych inżynierów ds. danych, ekspertów data science i programistów.
Skąd pomysł na Algomine?
MG: Świat przechodzi do online, firmy gromadzą mnóstwo danych, płacą za ich składowanie, wiedzą, że gdzieś tu tkwi potencjał, ale nie potrafią z niego skorzystać. Tu wkraczamy my: jako Data Science House wykorzystujemy Big Data, uczenie maszynowe, deep learning i sztuczną
inteligencję do realizacji szytych na miarę rozwiązań, które są w stanie przynieść ogromne oszczędności.
Możecie podać konkretny przykład?
JT: Stosując algorytmy uczenia maszynowego, na podstawie danych historycznych jesteśmy w stanie określić przykładowo nie tylko to, czy dany klient spłaci swój dług, ale także w jaki sposób prowadzić z nim dialog, co jest dla niego ważne, co może go przekonać do transakcji. W ten sam sposób automatyzujemy procesy sprzedażowe, wykrywamy nadużycia czy prognozujemy popyt i zatowarowanie. Wkrótce to głownie algorytmy będą dostarczać decyzje wpływające na bieżącą działalność przedsiębiorstwa i jego ofertę.
Czyli nie ma ucieczki przed AI?
MG: Ostatnie tygodnie bezpardonowo przeniosły biznes do świata online, gdzie konkurencja nie jest już ograniczona fizycznym dostępem do klienta. Tu aż się prosi o wdrożenie procesów AI i ML.
Nie każda firma ma specjalistów ds. danych…
JT: Proponujemy wtedy wsparcie naszych inżynierów i naukowców AI. Organizacja może z dnia na dzień wejść w posiadanie know-how, a w międzyczasie budować swój własny zespół, ucząc się od nas i uzyskując stopniową samodzielność.