SPSS Modeler 17 Fix Pack 1

Start / Blog / SPSS Modeler 17 Fix Pack 1

W ostatnim dniu czerwca IBM opublikował Fix Pack 1 do programu SPSS Modeler 17. Oprócz zwykłych poprawek Fix Pack zawiera dwa nowe węzły służące do budowy modeli bezpośrednio na platformie Hadoop. (Czyżby ktoś się nie wyrobił na marcową premierę?:))

Pierwszy z węzłów umożliwia budowę modeli drzew decyzyjnych Chaid, a drugi modeli liniowych.

Są to kolejne węzły dedykowane budowie modeli bezpośrednio na platformie Hadoop. Dla przypomnienia, w 17. wersji programu wprowadzono możliwosć budowy modeli szeregów czasowych, analizy skupień oraz analizy asocjacji z wykorzystaniem modelu Map-Reduce. Więcej onformacji o nowościach w SPSS Modeler 17 do znalezienia we wcześniejszym wpisie: Nowości w SPSS Modeler 17.


Oczywiście algorytmy, dla których stworzono osobny węzeł nie są jedynymi procedurami, które mogą obliczane po stronie Hadoop. Pełną listę procedur można znaleźć w dokumentacji: SPSS Analytic Server 2.0.


Wprowadzenie kolejenych węzłów jednoznacznie pokazuje, że integracja z technologią Hadoop, oprócz integracji z R, stanowi kluczowy kierunek rozwoju produktu. Moim zdaniem niedługo możemy się spodziewać dalszych kroków w tym kierunku, czyli wsparcia dla technologii Apache Spark;)..

p.s. Oczywiście opisywany fix pack naprawia błędy zw. z wyświetlaniem wyników często wykorzystywanych węzłów: Auto Grupowanie, Auto Klasyfikacja, Auto Predykcja.