Tableau 10.5 beta – rewolucyjne zmiany!

Start / Blog / Tableau 10.5 beta – rewolucyjne zmiany!

Nie opadły jeszcze emocje po wydaniu aktualizacji Tableau 10.4.1, która niosła szereg nowych udoskonaleń, a już czekamy na kolejną wersję, mianowicie Tableau 10.5. Nadszedł czas kiedy, każdy z Nas już wkrótce powinien uaktualnić Tableau Desktop oraz Tableau Server do wersji 10.5, a wszystko przez rewolucyjny szereg usprawnień amerykańskiego producenta.

Tableau 10.5 będzie najciekawszą aktualizacją roku, która przede wszystkim bazować będzie na wprowadzeniu silnika danych Hyper, co zostało podyktowane stałym dialogiem z użytkownikami z całego świata.

 

Wprowadzenie nowego silnika danych

Hyper jest to nowa technologia zaimplementowana w Tableau, dzięki której codzienna praca stanie się o wiele szybsza. Poprawę wydajności zobaczymy już przy tworzeniu i generowaniu ekstraktów, nawet dla wyjątkowo dużych wolumenów danych, co oznacza wielkie usprawnienie już na etapie projektowania ale także przeglądania poszczególnych wizualizacji i dashboardów. W skrócie, Hyper pozwoli na szybszą ale także płynniejszą pracę użytkowników Tableau.

 

Dodatkowe wizualizacje w Tooltipie

Kolejna nowość jaka niesie ze sobą Tableau 10.5 to umieszczanie dodatkowych wizualizacji w Tooltipie. Często klienci pytali nas: “Czy możemy dodać tabele w tooltipie” bądź “Czy można dodać obraz w etykiecie narzędzi?” – wreszcie w wersji Tableau 10.5 będziemy mogli odpowiedzieć, “Tak”. Nowa funkcja, pozwoli na uzupełnienie dashboardu oraz story o dodatkowy kontekst, co umożliwi jeszcze bardziej szczegółowy wgląd w dane. Dodatkowa wizualizacja w tooltipie, przystosowana została również do zmiany jej wysokości i szerokości, według preferencji użytkownika.

 

 

Zmiana nazwy raportu na serwerze

Prosta funkcjonalność, która do tej pory niestety nie istniała w Tableau. Wcześniej aby zmienić nazwę opublikowanego raportu, musieliśmy pobrać cały raport i ponownie opublikować go pod nową nazwą, usuwając starą wersję. Teraz ten sam proces wykonywany będzie jednym kliknięciem, bezpośrednio w oknie przeglądarki na serwerze. Dzięki tej funkcjonalności wszystkie subskrypcje, alerty jak i statystyki pozostaną nienaruszone.

 

Eksportowanie do poprzednich wersji

Kolejna funkcjonalność, która znacząco wpłynie na szybkość pracy zarówno pomiędzy twórcami raportu jak i jego odbiorcami. Nie wszyscy w organizacji na bieżąco aktualizują wersje Tableau, co do tej pory uniemożliwiało sprawne przesyłanie zapisanych raportów. Dodatek pozwoli na zapisanie raportu w poprzednich wersjach, aż do wersji Tableau 10.2 włącznie.

 

 

Modyfikacje Tableau Server

Dodatkowe funkcjonalności to również między innymi: dodawanie uwag i odwołań do poszczególnych danych w subskrypcji raportów w Tableau Server, a także możliwość dodawania grup subskrybentów, co oznacza, że zamiast dodawać odbiorców pojedyńczo , teraz będziemy mogli dodawać całe grupy. Dodawanie całej grupy, nie wyeliminuje możliwości usuwania bądź nadawania uprawnień indywidulanie użytkownikowi. Należy również wspomnieć, że Tableau 10.5 pozwoli również oszczędzić trochę czasu poprzez użycie nowego wiersza polecenia wdrażania aktywacji licencji na dużą sklalę.

 

 

Na koniec pragniemy również poinformować, że Tableau Server w wersji 10.5 dostępny będzie dla serwerów linuxowych. Konsekwentnie twórcy Tableau, odpowiadają na potrzeby swoich użytkowników, dając coraz szerszy zakres funkcjonalności raportów, nie ujmując prostocie ich tworzenia, co zapewne docenią nowi jak i doświadczeni użytkownicy.