Tableau 2019.2

Start / Blog / Tableau 2019.2

Tableau nie zawodzi! Jeszcze nie opadł kurz po nowościach zaprezentowanych w wersji 2019.1, a już możemy opisać kolejne rozwiązania, zaprezentowane w wersji Tableau 2019.2. A to dopiero połowa drugiego kwartału! Tradycyjnie już, liczba i spektrum usprawnień i ulepszeń może powodować zawrót głowy. Uporządkujmy zatem to, do czego będziemy musieli przywyknąć przez najbliższe kilka miesięcy, zanim światło dzienne ujrzy kolejna wersja.

Pora na parametry

Po rozszerzeniu palety akcji w wersji 2018.3 o Go to Sheet i Change Set Values oraz rozszerzeniu funkcjonalności akcji Go to URL w wersji 2019.1 przyszedł czas na akcje oparte o parametry. Już na pierwszy rzut oka możemy powiedzieć, że akcja Change Parameter nie pozostanie niezauważona. Interakcja z elementami wizualizacji pozwala nam zmienić wartość przechowywaną w parametrze, a co za tym idzie, umożliwia zmianę wartości kalkulacji, filtrów czy nawet zapytań SQL. Okno nowych możliwości zostało otwarte.

 

I Mapy

Mapy wektorowe zastosowane w najnowszej wersji są wyraźne, a wszystkie zmiany przybliżenia płynne. Tableau oferuje nowe Style: Street, Satellite i Outdoors oraz powłoki, które możemy nałożyć na mapę: jak np. siatka dróg, która wraz z aktualnymi numerami pokrywa także powierzchnię Polski. Ponadto, znając położenie dwóch punktów, możemy w prosty sposób – używając nowej funkcji MakeLine wyrysować np. trasy lotów. Kolejna nowa funkcja MakePoint pozwoli nam z dwóch wartości: szerokości i wysokości geograficznej , umieszczonych w dowolnym źródle danych, zbudować zmienną przestrzenną.

 

Kolejne ułatwienia przy składaniu dashboardów

Tableau w najnowszej wersji zawiera także szereg drobnych usprawnień, które niewątpliwie ułatwią życie analitykom, przygotowującym raporty. I tak, do obiektów pływających (floating) na Dashboardzie możemy dodać przycisk ukryj/pokaż (Show/hide), dzięki któremu możemy zaoszczędzić cenne miejsce. Filtry, legendy czy dodatkowe informacje dostępne są na jedno kliknięcie myszą, a ukrycie pływającego kontenera pozostawia przestrzeń, którą można wykorzystać w efektywniejszy sposób. Naturalnie element służący do zwijania i rozwijania dodatkowych informacji może przyjąć kształt dowolnie wybranego obrazu czy tekstu. Twórcy raportów, korzystający z najnowszej wersji Tableau, mogą także ukryć przed odbiorcami możliwość sortowania. Hide / Show sort controls pozwala na pozostawienie prezentowanych danych w kolejności przewidzianej przez autora raportu.

 

Próbowaliście kiedyś wymienić jeden z elementów złożonego dashboardu na inny worksheet? Zabieg taki do tej pory wymagał pewnej wprawy. Teraz wystarczy wyznaczyć element, który chcemy zamienić, a następnie wskazać inny element, który powinien zająć miejsce tego pierwszego. Nic prostszego.

 

Jeszcze jedno drobne usprawnienie – możemy dodawać tooltipy, czyli popularne „dymki” do linii referencyjnych.

AskData w natarciu

AskData, czyli interfejs pozwalający odpytać w języku naturalnym opublikowane na Tableau Serverze źródło danych, wywołał spore zamieszanie. Od bieżącej wersji możemy nie tylko odpytać, ale także przeprowadzić z Tableau coś na kształt rozmowy o opublikowanych danych. Możemy poprosić o dołożenie/ usunięcie filtra, zamianę prezentowanej miary na inną, czy wyliczenie nowej miary w oparciu o dotychczas dostępne. Ponadto, w nowej odsłonie, AskData pozwala na prowadzenie konwersacji z danymi w wielu zakładkach i finalnie złożenie z nich kompletnego dashboardu.

 

Zmiany na Serwerze

Skoro jesteśmy przy Serwerze, nie sposób nie zauważyć nowego układu i szaty graficznej zarówno Tableau Servera, jak i Tableau Online. Przeprojektowana strona wraz z panelem nawigacyjnym umieszczonym po lewej stronie ekranu ma za zadanie ułatwić nawigację i eksplorację zawartości opublikowanych materiałów.

 

Godnym odnotowania jest ukłon w stronę użytkowników z licencją Viewer– mogą oni mianowicie od teraz tworzyć tzw. Custom View, czyli swoją prywatną wersję opublikowanego raportu. Opcja ta pozwala użytkownikowi np. odfiltrować zbędne dane, wybrać wartości parametrów, zawęzić widok mapy i zapisać taki widok jako domyślny dla naszego użytkownika. Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym odbiorca raportu zainteresowany jest danymi odfiltrowanymi w konkretny sposób. Przy użyciu Custom View może utworzyć taki widok i codziennie otwierać raport, który zawiera odpowiednio odfiltrowane dane, zamiast tracić czas na przeklikiwanie odpowiednich ustawień.

 

Wprowadzone zmiany znacząco ułatwiają codzienną pracę z narzędziem i mnożą sposoby opracowywania danych. Miłej pracy!