Tableau 2020.2

Start / Blog / Tableau 2020.2


Tableau po raz kolejny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów wprowadzając znaczące ulepszenia, które jeszcze bardziej ułatwią nam analityczną podróż po naszych danych. Najnowsza wersja platformy analitycznej obsługuje szereg nowych, interesujących funkcji. Oto najważniejsze z nich.

 

Użyj relacji, aby połączyć dane z więcej niż jednej tabeli

Na początek naprawdę głęboki ukłon w kierunku tej grupy użytkowników, która zmuszona jest odpowiadać na złożone pytania biznesowe, korzystając z wielu tabel baz danych na różnych poziomach szczegółowości. Relacje (relationships) to nowy, elastyczny sposób łączenia danych z wielu tabel w Tableau (w celu wsparcia tej analizy zmianie uległo kilka części interfejsu Tableau!). Korzystanie z relacji między tabelami ułatwia eksplorację i analizę danych, bez konieczności pisania specjalistycznych obliczeń w celu kontrolowania agregacji, takich jak średnie i sumy. Podczas analizy Tableau wysyła zapytania do danych w oparciu o bieżący kontekst arkusza roboczego i wprowadza tylko te dane, które są potrzebne do bieżącej wizualizacji.

Łączenie danych stało się teraz łatwiejsze i wydajniejsze. Aktualizacja wprowadza nowy model danych, który upraszcza zaawansowaną analizę złożonych danych bez konieczności posiadania umiejętności kodowania lub pisania skryptów. Tworząc wizualnie logiczne relacje między tabelami, Tableau będzie wyszukiwać tylko istotne dla naszej analizy dane na odpowiednim poziomie szczegółowości.

 

 

Nowe połączenia = nowe możliwości

W swojej nowej odsłonie Tableau zawiera kilka ciekawych funkcji, ulepszeń w zakresie analizy geoprzestrzennej. Rozwijane są m.in. połączenia z bazami danych Tableau, aby rozwiązywanie pytań i problemów dotyczących lokalizacji było łatwiejsze niż kiedykolwiek. Tableau umożliwia podłączenie bezpośrednio do danych lokalizacyjnych w Esri. Dostęp do tych danych jest bardzo prosty. Jeśli Twoje dane nie wymagają uwierzytelnienia w celu uzyskania dostępu i są udostępniane jako feature lub map service, Tableau może się z nimi połączyć. Wystarczy wpisać adres URL wskazujący na ArcGIS Server lub GeoService API URL wskazujący określoną warstwę danych, a Tableau zajmie się resztą. Zautomatyzowane odświeżanie zapewnia, że wizualizacje są zawsze aktualne i pozwala poświęcić mniej czasu na pozyskiwanie danych, a więcej czasu na ich analizę.

Nie tylko Esri... Warto w tym momencie dodać, że w najnowsza wersja Tableau 2020.2 zawiera również natywną obsługę danych przestrzennych Oracle. Podobnie jak w przypadku pracy z danymi Esri, użytkownicy nie muszą już eksportować danych przestrzennych ze swojej bazy danych, aby móc je wizualizować w Tableau. Obsługa danych przestrzennych Oracle jest podobna do tego, w jaki sposób Tableau obsługuje dane przestrzenne z SQL Server, PostgreSQL i Greenplum. Możesz użyć live lub extract connection lub też wykorzystać SQL, aby wykonać szeroki zakres funkcji przestrzennych obsługiwanych przez bazę danych.

 

 

Projektuj widoki i analizuj dane

Nie od dziś wiadomo, że mocną stroną dashboard'ów Tableau jest ich interaktywność. Tableau nie spoczywa na laurach i wprowadza Set Control. Poszerzony w ten sposób zakres analitycznych opcji zasilający dashboard pozwala użytkownikom dynamicznie zmieniać elementy zbiorów (members of a set) za pomocą przyjaznego interfejsu podobnego do filtra. Użytkownicy końcowi mogą sterować wizualizacją zarówno za pomocą menu pojedynczego, jak i wielokrotnego wyboru, a Set Control automatycznie odświeży domenę i zadba, aby dane pozostawały świeże jak ulubione bułeczki.

 

 

Kolejne zmiany dotyczą Set Action. Wprowadzone zostały dwa nowe tryby selekcji. Użytkownik może teraz przyrostowo dodawać i usuwać wartości ze zbioru, wchodząc w interakcje ze znacznikami w widoku, nawet po wyczyszczeniu zaznaczenia. W połączeniu z nową, wspomnianą funkcją Set Control mamy dwa potężne narzędzia do głębszego wglądu w swoje dane.

 

 

Web & Mobile

Metrics
To nowy, prosty sposób na uzyskanie uporządkowanego i spójnego widoku danych. Twórcy zapewniają możliwość utworzenia metrics z niemal dowolnego dashboard’u Tableau za pomocą jednego kliknięcia. Wprowadzenie Metrics daje użytkownikom prosty sposób monitorowania kluczowych wskaźników wydajności w ich organizacji, zapewniając szybki przegląd najważniejszych danych w jednym miejscu. Metryki eliminują więc potrzebę sięgania przez decydentów w głąb wielu dashboard’ów lub dostosowywania filtrów w celu wyświetlania najbardziej aktualnych danych.

 

 

View recommendation on Tableau Mobile
Oparte na uczeniu maszynowym spersonalizowane sugestie, które szybko połączą Cię z odpowiednimi wizualizacjami.

 

Tableau Mobile for Intune (iOS)
To nowa aplikacja, która zapewnia szybki i bezpieczny sposób przeglądania, analizowania i wykorzystywania danych na platformie zarządzania Microsoft Intune Enterprise.

 

Reorder favorites
Twórcy zapewnili nam również możliwość sortowania ulubionych treści na Tableau Server i Tableau Online. Metoda przeciągnij i upuść favorites umożliwia ułożenie zawartości w dogodnej dla Ciebie kolejności.

 

 

Direct workbooks upload
Ciekawym udogodnieniem jest również opcja uruchomienia lub przesłania workbook’u Tableau bezpośrednio do sieci bez konieczności korzystania z Tableau Desktop. Opcja dostępna jest na Tableau Server i Tableau Online tylko dla użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami.

 

 

Naturalnie to tylko niektóre elementy ewolucji Tableau. Jeżeli interesują Was wszystkie inne, nowe funkcjonalności dostępne w Tableau 2020.2, jak chociażby nowości w zakresie obsługi języka naturalnego („Ask Data” i „Explain Data”) zapraszamy Was na oficjalną stronę Tableau.